27 czerwca, 2022

ApartmnentComfort

Turystyka Gastronomia

bagaż podręczny

Jak oszczędzić na bagażu podręcznym na letnim urlopie

Podróżowanie to wspaniała przygoda. Jakiegokolwiek miejsce przeznaczenia byśmy sobie nie wymarzyli samolot z pewnością nas tam zabierze. Jednak wielu z nas chciałoby podróżować tanio. Największym pożeraczem naszej ciężko zarobionej gotówki jest bagaż i nasze: „na pewno się przyda”. Nie oszukujmy się. Kurtka zimowa nikomu się nie przyda we Włoszech w środku lata. Ale co z innymi „potrzebnymi” rzeczami, które zawsze pakujemy do walizek przez co musimy dopłacać do bagażu rejestrowanego? A i ten okazuje się czasem za mały. Tutaj opowiem Wam jak można spakować się do małego plecaka i czuć, że niczego nie brakuje.

Zanim zaczniemy pakowanie

Najważniejsza jest organizacja. Na samym początku trzeba stworzyć plan wycieczki. Oczywiście wielu w tym wypadku stwierdzi, że przecież jedziemy na wakacje, a więc WYPOCZĄĆ. Wypoczynek nie wymaga planu. Ale oszczędzanie na bagażu już tak. Z powodu ograniczonej ilości miejsca musimy wiedzieć z czego możemy zrezygnować, albo co musimy koniecznie zabrać. Jeżeli w planach będziemy mieli wyjście do teatru, to wtedy w nasz bagaż podręczny będziemy musieli zapakować eleganckie ubranie. Jest to jedna z takich rzeczy, której kupno się nie opłaca. Z drugiej strony dodatkowa para butów (np. kaloszy, czy botków) jest niepotrzebna, gdy wybieramy się np. do ciepłego kraju, w którym coś takiego jak niepogoda nie istnieje. Jednak żeby to wiedzieć, trzeba wcześniej sprawdzić pogodę. Trzeba się także zastanowić, bez których przedmiotów możemy się obejść na kilkudniowym wyjeździe. A jeżeli jedzie się w grupie to warto podzielić się bagażem. Rzeczy można podzielić za pomocą zamykanych worków, z których wypuści się wcześniej powietrze czym zaoszczędzi się cenne miejsce w bagażu. Na szczęście zapakowanie się do bagażu podręcznego można zaplanować wcześniej, ponieważ większość linii lotniczych za bagaż podręczny, który można schować pod siedzeniem uznaje bagaż o wymiarach 40x35x10 cm, a ten, który wkłada się do luku nad siedzeniami ma zazwyczaj maksymalne wymiary 55x40x20 cm.

Podróż z plecakiem

Czy podróż z jednym plecakiem, który umieszcza się pod fotelem jest możliwe? Wielu powiedziałoby: „zależy na jak długo wyjeżdżamy”. Ja mówię, że zawsze się da. Zaprezentuje jednak przykładową listę rzeczy do spakowania w 20l plecak na tydzień. Podstawową kwestią jest bielizna. Na siedem dni będzie to 8-10 sztuk majtek i skarpetek (to warto mieć akurat w zapasie), a jeżeli jesteś kobietą to jeszcze 1 dodatkowy stanik. Następnie trzeba spakować parę spodni lub spódnicę ( w zależności od preferencji), 2-3 bluzki na zmianę, piżamę, ładowarka do telefonu, dokumenty oraz zestaw kosmetyków. Wiele hoteli oferuje swoje własne kosmetyki i warto z nich korzystać, ponieważ w ten sposób oszczędzimy miejsce. Jeżeli jednak zależy nam na własnym zestawie, to małe buteleczki, które można kupić w każdej drogerii świetnie się sprawdzą. Tam zapakuj:

 • szampon;
 • odżywkę;
 • żel pod prysznic;
 • pastę do zębów;
 • dezodorant;
 • nitkę dentystyczną;
 • szczoteczkę;
 • krem z filtrem lub nawilżający;
 • nasz ulubiony/niezbędny krem;

Zabieranie ze sobą przyborów do makijażu i ogromnej ilości kremów, których używamy na co dzień mija się z celem, ponieważ zabierają nam bardzo dużo miejsca. Jednak upchnięte osobno mają szanse się zmieścić, osobiście uważam, że warto zostawić sobie tę przestrzeń na pamiątki.

Czego nie zabieramy:

 • własnych ręczników (hotele je oferują);
 • butów na zmianę (zabierają dużo miejsca i w nagłych wypadkach można kupić nową parę, co raczej się i tak nie zdarzy);
 • ubrań na chłodne/deszczowe/śnieżne dni;
 • wszystkiego, o czym przed spakowaniem pomyślimy: „a może się przyda”. Nigdy się nie przydaje.