27 czerwca, 2022

ApartmnentComfort

Turystyka Gastronomia

Covid paszport

Paszport covidowy – kiedy jest potrzebny?

Wakacje w roku 2022 będą pierwszymi od dwóch lat, kiedy to obostrzenia związane z pandemią zostały w znacznej mierze zniesione. Jednym z tych, które pozostały, jest obowiązek posiadania tzw. paszportu covidowego wymaganego w czasie podróży na terenie Unii Europejskiej. Czym zatem jest paszport covidowy?

Co to jest paszport covidowy?

Unijny Certyfikat COVID (UCC), jak brzmi oficjalna nazwa omawianego dokumentu, obowiązuje od 1 lipca 2021 roku w obrębie państw należących do Unii Europejskiej. Paszport covidowy znacznie ułatwia podróżowania do krajów UE. Ma postać elektroniczną lub papierową. Posiadanie paszportu zwalnia osoby zaszczepione przeciwko Covid-19 oraz ozdrowieńców z obowiązku poddania się testom lub odbywania kwarantanny po przylocie do kraju innego niż kraj zamieszkania. Certyfikat wydawany jest w języku polskim i angielskim i dołączony jest do niego kod QR ułatwiający jego skanowanie za pomocą czytnika.

Paszport covidowy zawiera niezbędne i najważniejsze informacje: imię i nazwisko, datę urodzenia, państwo członkowskie wydające certyfikat oraz niepowtarzalny identyfikator certyfikatu.

Należy jednak pamiętać, że tzw. paszport covidowy nie jest tożsamy z tradycyjnym paszportem pozwalającym na podróże międzynarodowe.

Kto może uzyskać paszport covidowy?

Paszport covidowy mogą uzyskać jedynie osoby, które zostały w pełni zaszczepione, posiadają zaświadczenie o przebytej chorobie Covid-19 (mają status ozdrowieńca) lub posiadają negatywny wynik testu przeciwko chorobie Covid-19.

Certyfikat jest dostępny bezpłatnie dla wszystkich obywateli państw członkowskich UE oraz rezydentów przebywających na jej terenie.

Gdzie można uzyskać paszport covidowy?

Aby uzyskać paszport covidowy, najlepiej skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Po zalogowaniu (np. profilem zaufanym), w zakładce „Certyfikaty” trzeba zaznaczyć rodzaj certyfikatu i kliknąć „Pobierz kod QR”. W dalszej kolejności paszport trzeba zapisać na swoim urządzeniu mobilnym lub po prostu wydrukować.

Paszport covidowy dostępny jest także w aplikacjach mobilnych mojeIKP oraz mObywatel. Dzięki temu dokument możemy mieć zawsze przy sobie, jeśli zajdzie konieczność okazania go.

Jeżeli nie mamy możliwości (lub nie chcemy) zapisywać go na urządzeniu mobilnym, certyfikat można uzyskać również w podmiotach leczniczych – w punktach szczepień oraz od lekarza lub pielęgniarki w naszej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, a także w aplikacji gabinetowej gabinet.gov.pl.

Podróże zagraniczne a paszport covidowy, czyli wakacje 2022

Mimo zniesienia obostrzeń na terenie Polski, trzeba pamiętać, że nie wszystkie kraje Unii Europejskiej postąpiły podobnie. W Niemczech, Francji i Grecji konieczne jest okazanie negatywnego wyniku testu na Covid-19 lub ważnego Unijnego Certyfikatu COVID. Przy czym należy pamiętać, że bezterminowość paszportu covidowego w Polsce nie oznacza, że tak samo jest poza granicami naszego kraju. Nie wszystkie państwa zdecydowały się przyjąć taką zasadę. Przed wyjazdem należy sprawdzić wytyczne obowiązujące w danym kraju i to do nich się zastosować. Co do zasady, paszport covidowy jest ważny przez 270 dni od ostatniej dawki szczepionki.